




„За Маркс, както и за Хегел, концепцията за отчуждение се базира на на факта, че съществуването на човек е отчуждено от неговата есенция, че реално не е това, което потенциално може да бъде, или иначе казано, което трябва да бъде.“ – Ерих Фром
Отчуждението е чувство на загуба и изолация, но и реален, измерим феномен, и се изразява в материалните условия и икономическите отношения.
Има 4 вида отчуждение.
Отчуждение от труда си
- в капитализма повечето хора не притежават труда си, продуктите му и средствата за производство – те принадлежат на компанията, за която работят. Тя прибира печалбата и определя какво и как се произвежда.
- мотивацията на един работник е главно външна и негативна – той се труди, за да печели пари и така да избегне заплахата от бедност.
- В наши дни 40% тези професии са безсмислени или дори вредни (т.нар. bullshit jobs)
Отчуждение от себе си
- Хората се осъществяват, когато са свободни да следват вътрешните си желания и изисквания, а не външни такива, наложени им от други хора.
- В капитализма хората са сведени до своята продуктивност и до голяма степен възприемат себе си като инструмент за производство на продукти.
- В съвременния неолиберален капитализъм често самите хора се превръщат в продукти, марки и брандове – от известни личности до customer service.
Отчуждение от другите
- Пазарните отношения са пагубни за връзките между хората.
- Когато останалите заемат ролята на конкуренция за пари, позиции и ресурси, на шефове, подчинени и клиенти, за човек е трудни да изгради смислени връзки с тях.
- На пазара има социални отношения между стоките, които комуникират чрез цените си, и материални отношения между хората.
Отчуждение от природата
- Както всичко друго, природата се приема като продукт и ресурс, който е полезен само дотолкова, доколкото може да бъде използван за генериране на печалба.
- Поради това хората губят автентичната си връзка с природата, а тя бива унищожавана в името на икономическия растеж.
Научете повече:
The Marxist Project: Alienation
Why Marx was right: Alienation
„Grundrisse“ на Маркс (ако имате време)
Вашият коментар